Instead of trying to change your past, why don't you try changing your future?
Hopeless dreamer. Crazy about Art. Not a very good writer. Freaky book-colector. Anarchist. Revolutionary. Running with the wolves. The Dollars member. Potterhead. I cry over fictional boys. Wiccan witch. K-pop fan. Totally pesimistic. Farewell.
Skype: maya.ellen
E-mail: maya-ellen-goringtoon@seznam.cz (nezastihnete mě)
Facebook ~ Twitter (skoro tam nejsem)

Newest poem(song): Not So Great After All

Listening Now:
Avalanche
Elite webs:

Odstíny Života

5. října 2011 v 21:15 | Vivianne Nessa Ettelea Telemnar |  →Recenze←
Autorka: Lusy Adams (Lucie Adamová)
Počet stran: 360
Vazba: pevná

Ach ano, slavné a opěvované Odstíny Života. Konečně jsem se dostala k napsání recenze. Úvodem bych chtěla připomenout, že autorkou je češka, dvacetiletá Lucie Adamová, kterou před napsáním OŽ znal každý správný fanoušek Upířích Deníků (O tom se ale nebavme). Jelikož je díky tomu mým velkým vzorem a psychickou podporou, ráda bych jí tímto poděkovala :). Teď k Odstínům.
Originální anotace (zdroj nakladatelství XYZ) :
Alexandrina Avitalová se za života nijak nelišila od vrstevníků. Když je v den svých devatenáctých narozenin chladnokrevně zavražděna, nikdo nemůže tušit, že smrt se stane začátkem její nové cesty. Tři roky poté, co byla pohřbena a oplakána rodinou a přáteli, se probouzí znovu k "životu". Je uvedena do světa magie a ďábelských stvoření. Alex musí zapomenout na svůj předchozí život, aby mohla zaujmout pozici neohrožené bojovnice se silami temnot. Podle dávného Proroctví je právě ona jedinou vyvolenou, Spasitelkou, která má rozhodnout odvěkou bitvu mezi dobrem a zlem…

OŽ jsem začala číst nějakou tu chvíli před vydáním, když jsem dostala tip od spolužačky, že to vypadá slibně, a zároveň s tím i mail s 12. kapitolami rozpracované knížky. Nejdřív jsem čtení odkládala. Říkala jsem si, česká autorka, to u nás nemá budoucnost, ale pak jsem otevřela word, začetla se do první kapitoly... A neodsedla od počítače, dokud jsem knihu nedočetla. Odstíny mě neskutečně chytly, četly se krásně, plynule, nebojovala jsem s textem jako tomu tak bývá u některých knih. Co se týče originality, tam už to trošičku pokulhávalo, ale to bylo asi proto, že jsem velká fanynka Anity Blakeové a tam je, až na tu věc se spasitelkou, velmi podobný základní kámen děje: Lovci příšer, upíři vlkodlaci... To mi ale v konečném ohlédnutí zpátky vůbec nevadilo. Naopak, číst knihu s tímto tématem bylo jako bych se vrátila ke staré přítelkyni, příjemné a důvěrně známé.

Hlavní hrdinkou je Alexandrina "Alex" Avitalová, což je mimochodem krásné jméno, potlesk Lucy :D. Je to klasická extrasympatická hrdinka, pohotová, chytrá, akční, tvrdohlavá s prořízlou pusou a pořádnou dávkou sarkasmu, která má tu smůlu, že umřela a byla znovu probuzena, a to jenom proto, že podle bohů má být jakousi Spasitelkou, nebo co. Své poslání sama skoro vůbec nechápe, zato ji ale pěkně štve. No uznejte, všechny ty superschopnosti jsou vážně skvělé, zvlášť se hodí, když po nocích lovíte démony (kterými se Los Angeles jenom hemží!), ale když vaše srdce nebije a na každém kroku máte za sebou otravného a pěkelně sexy boha, je to na houby...

Velké plus v knize je pro mě zpracování postav, protože tohle je jedna z mála knih, kde mi není ani jedna postava vyloženě nesympatická. Mezi moje oblíbence patří nalezenec Nick, Alex a Matt, ale ani ostatní mi nijak nevadí :). Velmi zajímavá postava je i Moira, no, uvidíme, co se z ní vyklube. Nakonec jsem ale byla velmi zmatená z toho, jak se nakonec provalilo Alexino tajemství, jak to bude pokračovat a co na to bohové, ale už mlčím, ať nespoileruju :D.
Kdybych měla vyjádřit knihu jedním slovem, asi by to byl "extrasupersarkasmus". Dále pak "akce" "sexy" "kickass(nevím jak to vyjádřit česky :P)" a další... I když jsem samozřejmě našla pár nesrovnalostí, například jak rychle se vyvinul vztah Alex a Gabea a Alex a Nicka, ale jinak byla knížka velmi příjemná. Jediné co můžu říct na konec je: Co chystáš teď, Lucy?

Závěrečné hodnocení: 8,5/10


Zdroj avatarů: http://www.odstinyzivota.ic.cz (Vytvořila Michelle)
Obálka nakladatelství XYZ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verča Luna Suki Verča Luna Suki | Web | 5. října 2011 v 21:51 | Reagovat

No jo! :D Jinej komentář než ,,Lisanna - fuj" bych od tebe ani nečekala ! :D :D

2 Casion twoje SBééééčko!!! Casion twoje SBééééčko!!! | Web | 7. října 2011 v 15:00 | Reagovat

pekné hodnotenie, knihu som nečítala takže vlastný názor nemám, ale vyzerá zaujímavo...

3 vivienne vivienne | Web | 7. října 2011 v 15:11 | Reagovat

zajímavá kniha :-)
PS: ta teplejší ruka je ta levá

4 Keta Keta | Web | 8. října 2011 v 13:51 | Reagovat

Sakra, to zní neodolatelně... :D Proč jenom mám tolik jiných věcí na čtení... xD

5 Animka Animka | E-mail | Web | 12. října 2011 v 20:41 | Reagovat

Miluji Odstíny života :D

6 Destel Destel | Web | 29. října 2011 v 16:38 | Reagovat

Na českou autorku je to dost dobrá knížka. Alespoň v YA žánru.
Co se mi líbilo byl vtip a taková ta napínavost děje, kdy člověk musí číst a nesleduje, kolik stránek mu zbývá přečíst, aby už měl tu knížku z krku.
Samozřejmě je tam pár drobností, ve kterých to ještě pokulhává, ale i napříč tomu vůbec nelituju, že ji mám ve své knihovničce...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama