Instead of trying to change your past, why don't you try changing your future?
Hopeless dreamer. Crazy about Art. Not a very good writer. Freaky book-colector. Anarchist. Revolutionary. Running with the wolves. The Dollars member. Potterhead. I cry over fictional boys. Wiccan witch. K-pop fan. Totally pesimistic. Farewell.
Skype: maya.ellen
E-mail: maya-ellen-goringtoon@seznam.cz (nezastihnete mě)
Facebook ~ Twitter (skoro tam nejsem)

Newest poem(song): Not So Great After All

Listening Now:
Avalanche
Elite webs:

Pád

2. října 2011 v 14:01 | Vivianne Nessa Ettelea Telemnar |  →Recenze←

Autorka: Lauren Kate
Počet stran: 320
Vazba: pevná
Přeložila: Jana Jašová

Tak na tuhle knížku jsem se upřímně velmi těšila. Měla jsem to štěstí, že jsem v ruce držila anglické vydání ještě mnohem dřív, než u nás vyšel překlad, bohužel pro mě byla angličtina příliš těžká, na to abych si něco přečetla.

Už ze začátku mě kniha dost zaujala. Prolog měl zajímavý, mrazivý nádech a i když mě rozesmutnil, jeho rychlý spád mi nedal šanci pokazit mi první dojem. Sotva se odehrál polibek a jiskra poznání, příběh nás vyplivl na úplně jiném místě, v úplně jiné době a hned začal Lucindiným pozdním příchodem. Potěšilo mě, že se hlavní hrdinka nakonec nejmenuje Lucy Priceová, ale Lucinda Priceová, což je mnohem originálnější (a snad i hezčí) jméno. Nejprve jsem měla jisté pochyby, co se týče přesunu Luce, která byla zvyklá na přepycha pohodlí jakési soukromé školy pro dívky, do odporné polepšovny pro ty nejhorší případy. Když jsem ale Lucindu a její smutnou minulost začínala poznávat hlouběji, uvědomila jsem si, že přece jenom není takové to naivní, hloupoučké děvčátko, ale mnohem silnější a rozumnější (i když tvrdohlavá) sedmnáctiletá dívka, kterou provázejí stíny a která má neuvěřitelnou smůlu. Proto mi je asi hlavní postava tak sympatická.

Místo, kde se příběh odehrává, je stará, odporná polepšovna, které se říká Internátní střední škola Meče & Kříže,kde mají mříže v oknech a ostatný drát kolem dokola, hřbitov a kostel, ve kterém je zřízená tělocvična. Auta jsou zakázané, mobily taky, o prázdninách se zůstává ve škole. Učitelé jsou přísní a jen tak se ven nedostanete. Prostředí, které budete prostě nenávidět (Já bych ho asi milovala, ale o tom se teď nebavme). A Lucinda tady teď má strávit zbytek střední. Trošku kruté, uznávám.

Co se týče jejich kamarádek - známých, které potká na nové škole, Arianne, Gabbe a Pennyweather, pokorně přiznávám, že Arianne mám nejradši. Je ztřeštěná, nosí elektrický náramek a je ne tak úplně věrná a důvěryhodná. Gabbe je na začítku sice tak trošku barbína, ale později se ukáže jako docela charakter. Pennyweather je sice možná milá, baculatá a dobrá kamarádka, ale nevím proč, to její tiché vyhrožování "Buď na mé straně, nebo uvidíš to tóčo" a její neustálé strkání nosu do cizích věcí a šmírování mi děsně lezlo na nervy. Ano, na konci mi jí trošku bylo líto, ale asi tolik, jako jednoho kluka, Todda, a ten se v příběhu skoro nevyskytoval.

Teď se dostávám k tématu Cameron. Dobře, ten kluk je zlý a zlý zůstane, a stejně ho mám skoro stejně ráda, jako Daniela. Sice si to v některých chvilkách pokazil, ale pořád je docela fajn. To ale asi ta moje úchylka na Bad Boye.

Další věc, kvůli které Pád miluju, je Daniel Grigori. Blonďatý, dokonalý, nedostupný, osamělý a smutný, bez příbuzných a zapletený ve válce trvající několik století. Typický případ mučedníka typu Edward Cullen (ten je ovšem dokonalý pouze v knize). Tak proč se mi sakra tak líbí? :D Zdůvodnění jsem už našla. Daniel, totiž narozdíl od ostatních kluků jeho druhu má neuvěřitelnou porci sebeovládání, přetvářky a taky má ještě jedno velikánské plus - není až tak úplný svatoušek (Ano, taky mi připomíná Patche Cipriana). A jeho vztah s Luce je neskutečný. Jistě, je bolestný, nostalgický atd., ale taky velmi originální a plný překvapení - no, řekněte mi, v jaké knize jste četli o prvním setkání hlavní hrdinky s hlavním hrdinou, které bylo aspoň trošku podobné Pádu? Dlouhý pohled, spojení duší, široký úsměv... a pak zvednutý prostředníček. Upřímně, tohle byla pro mě asi nejlepší scéna z celé knihy.

Celkový pocit z díla byl velmi uspokojivý. Osobně mám tématiku andělů velmi, velmi ráda, a o to víc jsem si to užila. Měla sice pár drobných chybiček, například trošinku naivní části, jako třeba útěk z knihovny z Toddem, nebo finální bitva a Lucindino ejhle, všichni známí jsou padlí andělé a moje učitelka mě chce zabít, ale kniha si rozhodně zaslouží hodnocení všech deseti bodů. Rozhodně doporučuji všem fanouškům neotřelé, milostné fantasy bez zbytečných cukrkandlů a správné porci temnoty.

Závěrečné hodnocení: 10/10
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ettelëa Dragons Ettelëa Dragons | Web | 2. října 2011 v 22:04 | Reagovat

Deset z deseti? Skutečně? Mě teda kniha vůbec takto neoslovila a dostala ode mě jen 5,5/10 s přivřenýma očima :) Ale chápu, některým lidem se líbit může, nikomu to neberu... :) Ale přišlo mi to jako hrozně nezajímavé klišé.

2 Casion twoje SBééééčko!!! Casion twoje SBééééčko!!! | Web | 3. října 2011 v 8:09 | Reagovat

o tejto knihe som už veľa počula, ale ešte som ju nemala možnosť prečítať...

3 Keta Keta | Web | 3. října 2011 v 14:47 | Reagovat

Obávám se, že tvůj popis pochopí jen ti, co to četli, že? :D
Každopádně to ale zní dost zajímavě ^^

4 Yasemin Other twoje SBéčko :) Yasemin Other twoje SBéčko :) | E-mail | Web | 3. října 2011 v 21:24 | Reagovat

No okej aj ja som tu už pár krát bola a máš pekný blog...
A samozrejme som si ťa pridala... Bola som rada a inak ku knihe, počula som o nej, videla som ju ale nečítala som ju :D

5 Tajemná elfka Tajemná elfka | E-mail | Web | 3. října 2011 v 21:24 | Reagovat

Tuhle knížku jsem ještě nečetla,ale plánuji to :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama